ponedjeljak, 9. siječnja 2012.

Moja mała historia Polski


  Moja  mała  historia  Polski
     To tytuł  jedynej pracy konkursowej z Bałkanów nadesłanej  na konkurs pt. „Być Polakiem ”. Autorami  pracy, która miała formę  wiersza  byli: Luka Šućur (10 lat)   i Elena Medjedović (11 lat) uczniowie szkół podstawowych  w Nikšiću.
Praca Luki i Eleny   została  nagrodzona  przez  jury Konkursu.



Moja  mała  historia Polski

Być Polakiem to rzecz święta,
każdy o tym niech pamięta.
Czy jest duży, czy też mały,
w sercu  nosi  Orzeł Biały.

Nie jest ważne gdzie zamieszka,
bo wywodzi się od Mieszka,
a o Mieszku każdy zna,
bo to Polak na sto dwa.

Polska ziemia nie jest mała,
a historia jej wspaniała.
Ja w obrazach ją przedstawię,
malowniczo, po swojemu,
niech podoba się każdemu.

Nie zabraknie księcia Lecha,
ani Smoka pod Wawelem,
Kopernika i Chopina,
i Zygmunta, i Krzyżaków ...


Jestem dumna z tej historii,
o niej staram się pamiętać,
chociaż trudno na obczyźnie
o Syrence nie pamiętać.

Kiedy słyszę  polską mowę,
bajki  babci i dziadziusia,
przed oczyma mi przeleci
Złota kaczka spod Ratusza.

Ta historia moja  mała,
którą jeszcze  poznać chcę,
dumę w  piersi mi rozpiera,
szepcze  do mnie: „ Poznaj Mnie ”!

Luka Šućur i Elena Medjedović

A teraz  kilka słów o konkursie.

      Konkurs pt. „Być Polakiem” był  zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundację „Swiat na Tak”, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji  za Granicą i Europejską Unię Wspólnot Polonijnych. Głównym inicjatorem tego Konkursu była  pani Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP.

     Patronat honorowy nad  Konkursem objęli: były prezydent RP Lech Wałęsa, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezes  Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski i działaczka polonijna, córka prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, harcmistrzyni Jagoda Kaczorowska.

Celem konkursu było:
  • podtrzymanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych wśród dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski;
  • zachęcanie do promocji polskiej tradycji, kultury i języka polskiego;
  • budowanie poczucia bliskości i wspólnoty młodych Polaków żyjących na świecie.

     Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski. Prace konkursowe były oceniane w trzech  kategoriach wiekowych: od 8-12 lat ,  od 13-15 lat i od 16-19 lat. Oddzielnie były oceniane prace multimedialne.
    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z różnych stron świata. Na konkurs nadesłano około 300  prac z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki  i Azji. Oceniało je 20-osobowe jury, którego członkowie mieszkają w 15 krajach.
    W dniach od 21-22  maja br. odbyły się w Warszawie obrady Jury, podczas których wyłoniono laureatów i wyróżnionych. Nagrodzone prace zostały nadesłane  m.in. z Litwy, Niemiec, Angli, Kanady, Tunezji i oczywiście z Czarnogóry.
     Uroczyste zakończenie Konkursu i wręczenie nagród nastąpiło 5 lipca 2010 r. podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie w Sali Asamblowej. W uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu, dla dzieci i młodzieży polonijnej „Być Polakiem”, wzięła udział wicemarszałek Grażyna Sztark. Nagrodzono 23 osoby z 12 krajów. Laureatów konkursu nagrodzono także i 10-dniowym pobytem w Polsce.
     Naszym  laureatom nagrody wręczono w Poroninie, gdyż w tym czasie byli oni  na koloniach polonijnych w Polsce. Luka i Elena z dumą recytowali swój wiersz, który został nagrodzony burzliwymi oklaskami ze strony kolonistów i kadry.

Słowo naszych laureatów:
     Z całego serca serdecznie dziękujemy organizatorom i jury konkursu”Być Polakiem” za chwile szczęścia i radości, kiedy  dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy jego lauratami w naszej kategorii wiekowej. Gratulacje  składamy  też  wszystkim uczestnikom tej wspaniałej manifestacji. Chcielibyśmy, aby takie  konkursy stały sie tradycją, gdyż byłaby to dobra okazja  do wzmocnienia więzi z Polską, jej kulturą oraz tradycją.
       Szczególne podziękowania skęadamy na ręce pani poseł RP Joanny Fabisiak, która poprzez organizację konkursu zachęciła nas nie tylko do refleksji nad naszą  tożsamością,  ale i  do   poszukiwania polskich śladów w krajach w których obecnie mieszkamy. Bardzo za to Pani Poseł dziękujemy!”

                                                                                             Wanda J. Vujisić
                                                                                      członek jury Konkursu








Nema komentara:

Objavi komentar