srijeda, 15. veljače 2012.

Tlusty Czwartek


Tłusty Czwartek - Ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem). Jeszcze jakiś czas temu w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słonine, skwarki i inne potrawy jak najbardziej tłuste. W regione podkrakowskim tłusty czwartek znany jest także jako "Combrowy Czwartek", było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących.
Tłusty czwartek otwiera ostatni tydzień karnawału i jest wstępem do hucznych, obficie zakrapianych, pełnych obżarstwa zabaw i bali karnawałowych.

Tłusty  czwartek
FAWORKI
Wykorzystanie kitchen aid do deserów, faworki z miksera Artisan, z wałkowarką, jak używać wałkowarki, z wałkowarką przepisy, przepis i zdjęcia faworki z maszyny, z miksera amerykańskiego. Faworki najlepszy przepis, zdjęcia faworków, najlepsze faworki, sprawdzony sposób na faworki, proste, łatwe, najłatwiejsze, zawsze się udające. Kruche faworki, z cukrem pudrem, pyszne faworki domowej produkcji. Pączki i faworki domowe. Jak zrobić w domu.


Składniki ciasta na faworki:

2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
po pół łyżeczki od kawy soli i cukru
3 żółtka
1 jajko
10 dag gęstej śmietany 36% (najlepiej Piątnica w czerwonym kubeczku)
1 łyżka miękkiego masła
1 kieliszek spirytusu
do smażenia:
4 kostki PLANTY
do posypania:
1 szklanka cukru pudru z wanilią

Przygotowanie ciasta:

Zamontować w dzieży mieszadło. Mąkę, cukier i sól wsypać do dzieży i krótko zamieszać na prędkości 1. Dodawać kawałki masła, zwiększając prędkość do 4, żółtka - po jednym, jajko oraz śmietanę. Gdy cząstki ciasta zaczną się zlepiać, ciągle mieszając wlać spirytus po ściance dzieży.

Zatrzymać mikser, wyjąć mieszadło i rękami zlepić ciasto w całość, a następnie uformować wałek. Owinąć go folią i pozostawić na ok. 30 min, aby odpoczęło (najlepiej w lodówce).

Dalsze wyrabianie ciasta nastąpi poprzez wałkowanie i „zgniatanie” małych jego porcji, przy pomocy przystawki do wałkowania. Ciasto przygotowane z tej ilości składników, podzielić na osiem części.

Każdą z porcji wałkować tak samo jak na makaron według poniższych wskazówek, używając przystawki do wałkowania.

Technika wałkowania:
  • Zamontować przystawkę do wałkowania (z gładkimi wałkami i pokrętłem regulującym grubość ciasta). Ustawić pokrętło regulacji grubości wałkowania w pozycji 1, a suwak obrotów miksera na stopień 2 lub 4.
  • Spłaszczony dłońmi kawałek ciasta wprowadzić między obracające się wałki. Po przewałkowaniu, złożyć go na pół i powtórzyć te operację jeszcze kilka razy wraz z wałkowaniem, aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne.
  • W ten sposób ciasto wyrabia się ostatecznie, zmieniając wyraźnie kolor i strukturę na gładką, jednorodną i elastyczną. Następnie wałkować ciasto coraz cieniej - już bez składania na pół, dochodząc do grubości 6-7.
Przygotowanie faworków:
  • Wykrawać radełkiem paski szerokości 3-4 cm. Formować faworki (pośrodku każdego paska zrobić nacięcie i przewinąć przez nie jeden koniec ciasta). Układać je na tacach i trzymać w chłodnym miejscu. Istotna jest różnica temperatur między ciastem a tłuszczem, w którym się smaży.
  • Rozgrzać w płaskim rondlu 2 paczki PLANTY. Smażyć faworki do lekkiego zrumienienia z obu stron. Wyjmować posługując się dwoma patyczkami i osączać z tłuszczu i układać na papierowym kuchennym ręczniku.
  • Po usmażeniu połowy ilości faworków wymienić tłuszcz.
  • Układać na paterze posypując cukrem pudrem.

Przepis na pączki.     

Pączki z cukrem pudrem. Pączki nadziewane konfiturą. Pączki z dżemem lub marmoladą.

Składniki (8 szt):

25 g świeżych drożdży
1/2 szklanki ciepłego mleka
1 łyżeczka cukru
2 żółtka
1 jajko
4 łyżki cukru wanilinowego
275 g mąki
1 łyżeczka soli
35 g masła
olej do smażenia
Przygotowanie:
  • Przygotowuję rozczyn: drożdże skruszam do dużego kubka, dodaję 1 łyżkę mąki, 1 łyżeczkę cukru i 1/4 szklanki ciepłego mleka. Mieszam i zostawiam do wyrośnięcia na 15 - 20 minut.
  • Jajko i żółtka ucieram z cukrem wanilinowym.
  • Mąkę przesiewam do dużej miski i mieszam z solą. Do mąki dodaję wyrośnięty rozczyn oraz resztę ciepłego mleka. Mieszam, na koniec dodając ubite jajka. Wyrabiam przez 15 minut, dodaję stopione masło i wyrabiam jeszcze przez kolejne 5 minut. Przykryte ściereczką ciasto odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  • Gdy ciasto podwoi swoją objętość (po około 1 i 1/2 godzinie) wałkuję je na gruby placek (można podsypać lekko mąką). Szklanką wycinam krążki i odkładam do wyrośnięcia na około 1/2 godziny.
  • Podrośnięte pączki odwracam wierzchem na spód, a gdy podrosną (po około 1/2 godzinie) smażę w rozgrzanym oleju. Przez pierwszą minutę smażę pączki pod przykryciem później pączki przewracam na drugą stronę i smażę kolejną minutę bez przykrycia. Wyjmuję na ręcznik papierowy.
  • Polewam lukrem zmieszanym ze skórką pomarańczową lub tylko posypuję dużą ilością cukru pudru zmieszanego z cukrem waniliowym.

Wykończenie:
  • 3 łyżki smażonej w cukrze skórki pomarańczowej
  • lukier: 1 filiżanka cukru pudru rozpuszczona w 1-2 łyżkach wody, w rondelku trzymanym na małym ogniu
  • lub cukier puder do posypania

Uwagi:
  • Tak jak przy każdym cieście drożdżowym w kuchni musi być ciepło, drożdże nie lubią przeciągów.
  • Wszystkie składniki na pączki muszą mieć temperaturę pokojową, nie mogą być wyjęte prosto z lodówki.
  • Należy uzyskać odpowiednią temperaturę oleju (180 stopni). Można to sprawdzić wrzucając do niego odrobinę ciasta i jak "wyskoczy", będzie "skwierczał" to znaczy, że można smażyć pączki.
  • Aby przygotować pączki z nadzieniem z konfitury należy rozwałkować połowę ciasta na grubość 1 cm, wykrawać szklanką kółka, wkładać do środka po łyżeczce konfitury, kłaść drugi krążek i zlepiać brzegi, formując w dłoni kulkę.

S M A C Z N E G O!!!

Nema komentara:

Objavi komentar